دیابت چیست؟

در دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از آن استفاده کند.

دیابت یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که بر نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن شما تأثیر می گذارد.

بدن شما بیشتر غذایی که می خورید را به قند (گلوکز) تجزیه می کند و آن را در جریان خون آزاد می کند. وقتی قند خون شما بالا می رود، به پانکراس شما سیگنال می دهد که انسولین ترشح کند. انسولین مانند کلیدی عمل می کند که قند خون را برای استفاده به عنوان انرژی وارد سلول های بدن شما می کند.

در دیابت، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از آن استفاده کند. وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد یا سلول‌ ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون بیش از حد در جریان خون شما باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این امر می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی شود.

هنوز درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوردن غذای سالم و فعال بودن واقعا می تواند کمک کننده باشد. 

دیابت علت شماره 1 نارسایی کلیه، قطع عضو اندام تحتانی و نابینایی بزرگسالان است و با سبک زندگی نادرست از جمله شیوع چاقی و کاهش تحرک در 20 سال گذشته، تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت بیش از دو برابر شده است.

انواع دیابت چیست؟

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری).

دیابت نوع 1
تصور می شود دیابت نوع 1 ناشی از یک واکنش خود ایمنی است (بدن به اشتباه به خود حمله می کند). این واکنش بدن شما را از تولید انسولین باز می دارد. تقریباً 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارند. علائم دیابت نوع 1 اغلب به سرعت ایجاد می شود. معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود. اگر دیابت نوع 1 دارید، برای زنده ماندن باید هر روز انسولین مصرف کنید. در حال حاضر، هیچ کس نمی داند چگونه از دیابت نوع 1 جلوگیری کند.

دیابت نوع 2
در دیابت نوع 2، بدن شما به خوبی از انسولین استفاده نمی کند و نمی تواند قند خون را در سطح طبیعی نگه دارد. حدود 90 تا 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارند. این بیماری در طول سالیان متمادی ایجاد می شود و معمولاً در بزرگسالان تشخیص داده می شود. شما ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید، بنابراین اگر در معرض خطر هستید، مهم است که قند خون خود را آزمایش کنید. دیابت نوع 2 را می توان با تغییرات سبک زندگی سالم پیشگیری کرد یا به تاخیر انداخت، مانند:

  • کاهش وزن.
  • خوردن غذای سالم.
  • فعال بودن.

دیابت بارداری
دیابت بارداری در زنان بارداری که هرگز دیابت نداشته اند ایجاد می شود. اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار دارد. دیابت بارداری معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می رود. با این حال، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد. احتمال اینکه کودک شما در دوران کودکی یا نوجوانی دچار چاقی شود و در اواخر عمر به دیابت نوع 2 مبتلا شود، بیشتر است.

پیش دیابت
با پیش دیابت، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما به اندازه کافی برای تشخیص دیابت نوع 2 بالا نیست. پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. اما یک خبر خوب وجود دارد اگر پیش دیابت دارید، یک برنامه تغییر سبک زندگی می تواند خطر بروز دیابت را کاهش دهد.

عوارض دیابت چیست؟

با گذشت زمان، گلوکز خون بالا منجر به مشکلاتی مانند :

  • بیماری های قلبی
  • سکته قلبی
  • بیماری های کلیوی
  • مشکلات چشمی
  • بیماری دندان
  • آسیب عصبی
  • مشکلات پا مانند زخم پای دیابتی

 

کلمات مرتبط :

دیابت چیست؟ – عوارض دیابت – درمان دیابت – نشانه های دیابت – پرستاری در منزل – آزمایش قند خون در منزل – تست قند خون در منزل

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید