ویروس کرونا

کرونا یک نوع ویروس است. انواع مختلفی وجود دارد و برخی باعث بیماری می شوند. ویروس کرونا که در سال 2019 شناسایی شد، SARS-CoV-2، باعث ایجاد یک بیماری همه گیر بیماری تنفسی به نام COVID-19 شده است.

COVID-19 بیماری ناشی از SARS-CoV-2، ویروس کرونا است که در دسامبر 2019 ظاهر شد. کووید-۱۹ می‌تواند شدید باشد و باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان و همچنین مشکلات سلامتی پایدار در برخی از افرادی که از این بیماری جان سالم به در برده‌اند، شده است.

اکثر افراد آلوده به ویروس، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابند. با این حال، برخی به شدت بیمار می شوند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی یا سرطان هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های جدی هستند. هر کسی ممکن است به کووید-19 مبتلا شود و به شدت بیمار شود یا در هر سنی بمیرد.

بهترین راه برای پیشگیری و کاهش سرعت انتقال این است که به خوبی از بیماری و نحوه انتشار ویروس آگاه باشید. با فاصله گرفتن حداقل 1 متر از دیگران، پوشیدن ماسک مناسب و شستن مکرر دست ها یا استفاده از محلول های حاوی الکل، از خود و دیگران در برابر عفونت محافظت کنید.

ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و با آزمایش تشخیص داده می شود.

ویروس کرونا چگونه گسترش می یابد؟

در حال حاضر، محققان می‌دانند که ویروس کرونا از طریق قطرات و ذرات ویروس منتشر شده در هوا هنگام تنفس، صحبت کردن، خنده، آواز خواندن، سرفه یا عطسه یک فرد آلوده منتشر می‌شود. قطرات بزرگتر ممکن است در چند ثانیه به زمین بیفتند، اما ذرات عفونی ریز می توانند در هوا باقی بمانند و در مکان های سرپوشیده، به خصوص در جاهایی که افراد زیادی جمع شده اند و تهویه ضعیفی وجود دارد، جمع شوند. به همین دلیل است که استفاده از ماسک، بهداشت دست و فاصله گذاری فیزیکی برای پیشگیری از COVID-19 ضروری است.

ویروس کرونا چگونه شروع شد؟

اولین مورد COVID-19 در 1 دسامبر 2019 گزارش شد و علت آن یک ویروس کرونای جدید بود که بعدها SARS-CoV-2 نام گرفت. SARS-CoV-2 ممکن است از یک حیوان منشاء گرفته باشد و تغییر کرده باشد (جهش یافته) بنابراین می تواند باعث بیماری در انسان شود. در گذشته، شیوع بیماری‌های عفونی متعددی به ویروس‌های منشاء پرندگان، خوک‌ها، خفاش‌ها و سایر حیوانات ردیابی شده‌اند که جهش یافته‌اند تا برای انسان خطرناک شوند. تحقیقات ادامه دارد و مطالعات بیشتر ممکن است نشان دهد که چگونه و چرا کروناویروس برای ایجاد بیماری همه گیر تکامل یافته است.

دوره نهفتگی کووید-19 چقدر است؟

علائم در افراد طی 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود. فردی که به ویروس کرونا آلوده شده است تا دو روز قبل از ظاهر شدن علائم برای دیگران مسری است و بسته به سیستم ایمنی بدن و شدت بیماری آنها برای 10 تا 20 روز مسری باقی می ماند.

علائم کرونا چیست؟

 • سرفه کردن
 • تب یا لرز
 • سردرد
 • خستگی شدید
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • دردهای عضلانی یا بدن
 • گلو درد
 • از دست دادن جدید چشایی یا بویایی
 • اسهال

برخی از افراد آلوده به ویروس کرونا بیماری خفیف COVID-19 دارند و برخی دیگر اصلاً هیچ علامتی ندارند. با این حال، در برخی موارد، COVID-19 می تواند منجر به نارسایی تنفسی، آسیب طولانی مدت ریه و عضله قلب، مشکلات سیستم عصبی، نارسایی کلیه یا مرگ شود.

COVID-19 چگونه درمان می شود؟

درمان COVID-19 به شدت عفونت بستگی دارد. برای بیماری خفیف تر، استراحت در خانه و مصرف دارو برای کاهش تب اغلب کافی است. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، با درمان هایی که ممکن است شامل داروهای داخل وریدی، اکسیژن تکمیلی، تهویه کمکی و سایر اقدامات حمایتی باشد.

 

کلمات مرتبط :

ویروس کرونا – عوارض کرونا – درمان کرونا – علائم کرونا – پرستاری در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید