مراقبت از بیماران سالمند

پرستاری در منزل برای سالمندان یکی از مهم ترین خدماتی است که کارشناسان پرستاری ارائه می دهند و کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی سالمندان می کند.

در این مقاله سعی کرده ایم به مهم ترین نکاتی که کارشناسان پرستاری باید در هنگام مواجهه با بیماران سالمند رعایت کنند اشاره کنیم.

نکات مراقبت از بیماران سالمند

هنگام برقراری ارتباط، کم شنوایی را در نظر بگیرید
کم شنوایی مرتبط با افزایش سن یک مشکل رایج برای افراد مسن است. اغلب در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدا، کاهش شنوایی می تواند ناشی از بیماری، وراثت، و به سادگی پیری باشد. تقریباً از هر 3 بزرگسال بین 65 تا 74 سال 1 نفر به کم شنوایی مبتلا است. این عدد بسیار بزرگی است، بنابراین به عنوان یک متخصص پرستاری در منزل مهم است که اهمیت ارتباط با کیفیت با بیماران مسن را درک کنید و در نظر بگیرید که کاهش شنوایی ممکن است منبع سردرگمی، تحریک پذیری یا کمبود توجه باشد. تکنیک های زیر را هنگام مراقبت از یک بیمار مسن کم شنوا در نظر بگیرید:

 • قبل از دادن اطلاعات مهم، با گذاشتن دست خود به آرامی روی شانه آنها توجه آنها را جلب کنید یا نام آنها را به زبان بیاورید تا توجه آنها را جلب کنید.
 • با خاموش کردن موسیقی یا تلویزیون، صدای پس زمینه را کاهش دهید. وقتی در رستوران ها و مجالس اجتماعی هستید، دور از مناطق شلوغ بنشینید.
 • واضح صحبت کنید، افرادی که دچار کم شنوایی هستند ممکن است شما را درک نکنند اگر خیلی سریع زمزمه کنید یا صحبت کنید. در حالی که به وضوح بیان می کنید، با سرعت کمتری صحبت کنید.
 • با صدای بلند، کمی بلندتر از حد معمول صحبت کنید، اما از فریاد زدن خودداری کنید.
 • افرادی که کم شنوایی دارند ممکن است با تکان دادن سر به گونه ای که می فهمند جبران کنند، در حالی که در واقع صدای شما را نشنیده اند.
 • نور خوبی داشته باشید حالات چهره و زبان بدن را می‌توان در مناطقی که نور مناسبی دارد به وضوح مشاهده کرد.

مقاله مرتبط : پرستاری سالمندان


سایر نکات

مراقبت با عزت
جامعه سالمندان ما در دوران تغییرات باورنکردنی از جمله جنگ‌ها، فناوری‌های جدید، تولدها و مرگ‌ها زندگی کرده‌اند. آنها ممکن است از نظر جسمی یا روحی دچار مشکل شوند و همچنین ممکن است با ایده آل از دست دادن استقلال خود دست و پنجه نرم کنند. کارکنان مراقبت های بهداشتی موظف به حفظ استاندارد بالایی از احترام در حین مراقبت از سالمندان ما هستند.

با تلاش نکردن برای انجام کارهایی که هنوز هم می توانند برای خود انجام دهند، به سالمندان کمک کنید تا کرامت خود را حفظ کنند. از جایی که ممکن است به حمایت نیاز داشته باشند آگاه باشید، اما در هنگام کمک به بیماران مسن در انجام وظایف، احترام خود را حفظ کنید.


مقاله مرتبط : مزایای پرستاری در منزل سالمندان


تشخیص های رایج بیماران سالمند را درک کنید
تعدادی از شرایط مرتبط با سلامتی مشترک در جمعیت سالمندان وجود دارد که می تواند بر ارزیابی سلامت شما تأثیر بگذارد از جمله :

 • بیماری های قلبی: این شامل فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر است. عوارض جانبی شامل خستگی و کمبود قدرت بدنی است.
 • زوال عقل: بیماران زوال عقل علاوه بر از دست دادن حافظه، پارانویا، پرخاشگری، بی قراری و عدم مراقبت از خود را تجربه می کنند.
 • هذیان: علائم شامل لرزش، کوتاه شدن دامنه توجه و نوسانات خلقی شدید است.
 • افسردگی: افسردگی در میان سالمندان بسیار شایع است. غمگینی، تحریک پذیری، خستگی و احساس بی ارزشی همگی از علائم هستند.
  مخاطب خود را بشناسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید