لوله گذاری معده یک روش پزشکی است که شامل قرار دادن یک لوله انعطاف پذیر از طریق بینی یا دهان و داخل معده است. این روش معمولاً برای اهداف تشخیصی یا درمانی انجام می شود.

قبل از لوله گذاری به بیمار بی حسی موضعی یا اسپری بی حس کننده برای کاهش ناراحتی داده می شود. سپس لوله از طریق بینی یا دهان وارد می شود و از مری به سمت معده پیش می رود. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت، محکم می شود و موقعیت آن با تصویربرداری یا آزمایش pH تأیید می شود.

پس از عمل، بیمار ممکن است کمی ناراحتی یا حالت تهوع را تجربه کند که با دارو قابل کنترل است. لوله معمولاً بسته به دلیل انجام برای مدتی در جای خود باقی می‌ماند و در مواقعی که دیگر مورد نیاز نباشد خارج می‌شود.

در حالی که لوله گذاری معده به طور کلی یک روش ایمن و مؤثر است، اما می تواند باعث ناراحتی و عوارضی مانند خونریزی بینی، آسیب به مجاری بینی یا گلو، عفونت و ذات الریه آسپیراسیون (زمانی که محتویات معده به طور تصادفی به ریه ها وارد می شود) شود. به این ترتیب، این روش فقط باید توسط متخصصان پرستاری با تجربه و آموزش دیده و با اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود.

متخصصان ما در مرکز پرستاری در منزل و درمان در منزل زینو خدمات تخصصی پرستاری را ارائه می دهند.

اهداف لوله گذاری معده

اهداف تشخیصی: لوله گذاری معده ممکن است برای به دست آوردن نمونه ای از محتویات معده برای اهداف تشخیصی، مانند آزمایش وجود خون، باکتری یا مواد دیگر انجام شود. این می تواند در تشخیص بیماری هایی مانند گاستریت، بیماری زخم معده یا بیماری ریفلاکس معده کمک کند.

اهداف درمانی: لوله گذاری معده همچنین می تواند برای تزریق داروها، مواد مغذی یا مایعات به طور مستقیم به معده استفاده شود. این ممکن است در بیمارانی انجام شود که قادر به مصرف داروها یا غذا به صورت خوراکی نیستند، مانند بیمارانی که به شدت بیمار هستند یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

این روش همچنین می تواند برای تسکین اتساع معده استفاده شود، که می تواند زمانی رخ دهد که هوا یا مایع در معده جمع شود. این می تواند یک اتفاق رایج در بیمارانی باشد که در حین جراحی تحت بیهوشی عمومی هستند.

دیگر دلایل لوله گذاری معده

علاوه بر اهداف ذکر شده در بالا، لوله گذاری معده ممکن است برای موارد زیر نیز استفاده شود:

رفع فشار معده: این شامل خارج کردن هوا یا مایع اضافی از معده برای تسکین ناراحتی یا جلوگیری از استفراغ است. این می تواند در بیماران مبتلا به شرایطی مانند انسداد روده، سوراخ شدن روده یا ایلئوس فلج مفید باشد.

تغذیه روده ای: لوله گذاری معده همچنین می تواند برای تغذیه روده ای استفاده شود، جایی که تغذیه مایع مستقیماً از طریق لوله به معده یا روده می رسد. این ممکن است در بیمارانی انجام شود که به دلیل شرایط پزشکی مانند دیسفاژی شدید، اختلالات عصبی، یا انسداد روده قادر به خوردن طبیعی نیستند.این شامل تغذیه مستقیم در دستگاه گوارش است.

شستشوی معده: لوله گذاری معده همچنین ممکن است برای حذف سموم بلعیده شده یا اجسام خارجی از معده انجام شود. این به عنوان لاواژ معده شناخته می شود و شامل تزریق و خارج کردن حجم زیادی از مایع از طریق لوله معده است.

به طور کلی، لوله گذاری معده یک روش معمول و مفید است که به دلایل پزشکی مختلف قابل انجام است. این فقط باید توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی آموزش دیده و با اقدامات احتیاطی مناسب برای به حداقل رساندن هرگونه خطر یا عوارض انجام شود.

 

 

مقالات مرتبط :

پرستاری در منزل

تعویض پانسمان

نارسایی کلیه

سونداژ

زخم بستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید