زخم باز چیست؟

زخم باز آسیبی است که شامل آسیب خارجی در بافت بدن است که معمولاً پوست را درگیر می کند. تقریباً هر کسی در مقطعی از زندگی خود این گونه زخمها را تجربه خواهد کرد. بیشتر زخمهای باز جزئی هستند و در خانه قابل درمان هستند.

سقوط، تصادف با اجسام نوک تیز و تصادفات رانندگی از شایع ترین علل زخمهای باز هستند. در صورت وقوع یک حادثه جدی، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این امر به ویژه در مواردی که خونریزی زیاد باشد یا خونریزی بیش از 20 دقیقه طول بکشد صادق است.

انواع زخم باز چیست؟

چهار نوع زخم باز وجود دارد که بسته به علت آنها طبقه بندی می شوند.

سایش
ساییدگی زمانی اتفاق می افتد که پوست شما روی یک سطح زبر یا سخت ساییده یا خراشیده شود. راش جاده نمونه ای از سایش است. معمولاً خونریزی زیادی وجود ندارد، اما برای جلوگیری از عفونت، زخم باید شسته و تمیز شود.

پارگی
پارگی بریدگی یا پارگی عمیق پوست شما است. برخورد پوست بدن با چاقو، ابزار و ماشین آلات از علل شایع پارگی هستند. در مورد پارگی های عمیق، خونریزی می تواند سریع و گسترده باشد.

سوراخ شدن
این نوع زخم توسط یک جسم بلند و نوک تیز مانند میخ یا سوزن ایجاد می شود. گاهی اوقات، یک گلوله می تواند باعث سوراخ شدن زخم شود.

سوراخ ها ممکن است خونریزی زیادی نداشته باشند، اما این زخم ها می توانند به اندازه ای عمیق باشند که به اندام های داخلی آسیب برسانند. اگر حتی یک زخم سوراخ کوچک دارید، برای تزریق واکسن کزاز و جلوگیری از عفونت به پزشک مراجعه کنید.

حذف پوست
پارگی جزئی یا کامل پوست و بافت زیرین آن است. این نوع زخم ها معمولاً در هنگام تصادفات شدید رانندگی، انفجار و شلیک گلوله رخ می دهد. خونریزی شدید و سریع دارند.

درمان انواع زخم باز چیست؟

برخی از زخم ها ممکن است در خانه درمان شوند و برخی دیگر ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک برای یک رویکرد پزشکی داشته باشند.

مراقبت در منزل برای زخم های جزئی
زخم های جزئی را می توان در خانه درمان کرد. ابتدا زخم را بشویید و ضد عفونی کنید تا همه کثیفی ها پاک شوند. برای کنترل خونریزی و تورم از فشار و ارتفاع مستقیم استفاده کنید.

هنگام پیچیدن زخم، همیشه از یک پانسمان یا باند استریل استفاده کنید. زخم های بسیار جزئی ممکن است بدون پانسمان بهبود یابد. شما باید زخم را به مدت پنج روز تمیز و خشک نگه دارید. همچنین باید مطمئن شوید که استراحت کافی دارید.

درد معمولاً با زخم همراه است. می توانید از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید.

در صورت کبودی یا تورم از یخ استفاده کنید و از برداشتن دلمه ها خودداری کنید. اگر زمانی را در خارج از منزل می گذرانید، از کرم ضد آفتابی که فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) 30 دارد روی آن ناحیه استفاده کنید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه می توانید برخی از زخم ها را در خانه درمان کنید، اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

  • یک زخم باز و عمیق
  • عدم کنترل خونریزی با فشار مستقیم 
  • خونریزی بیش از 20 دقیقه
  • خونریزی نتیجه یک تصادف جدی 

درمان های پزشکی

پزشک ممکن است از تکنیک های مختلفی برای درمان زخم شما استفاده کند. پس از تمیز کردن و احتمالاً بی‌حس کردن ناحیه، پزشک ممکن است زخم را با استفاده از چسب پوست یا بخیه ببندد. در صورت وجود زخم سوراخ شده ممکن است واکسن کزاز دریافت کنید.

بسته به محل زخم و احتمال عفونت، پزشک ممکن است زخم را نبندد و اجازه دهد به طور طبیعی بهبود یابد.

این فرآیند ممکن است به شما نیاز داشته باشد که زخم خود را با گاز بسته بندی کنید. اگرچه ممکن است این درمان زیبا به نظر نرسد، اما از عفونت و تشکیل آبسه جلوگیری می کند.

درمان دیگری برای زخم باز شامل داروهای ضد درد است. در صورت وجود عفونت یا خطر بالای ابتلا به عفونت، پزشک ممکن است پنی سیلین یا آنتی بیوتیک دیگری را نیز تجویز کند. در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

قبل از پانسمان مجدد زخم را کاملا ضد عفونی و خشک کنید. پانسمان ها و باندهای قدیمی را در کیسه های پلاستیکی بیندازید.

برای پانسمان انواع زخم باز می توانید از خدمات متخصصان ما در مرکز پرستاری در منزل بهره مند شوید.

 

کلمات مرتبط :

پرستاری در منزل – ویزیت در منزل – مراقبت از سالمند در منزل – ویزیت پزشک در منزل – تزریقات در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید