دیالیز چیست؟

دیالیز درمانی است که برخی از کارهای انجام شده توسط کلیه های سالم را انجام می دهد و زمانی انجام می گیرد که کلیه های شما دیگر نتوانند نیازهای بدن شما را تامین کنند.

زمانی که فرد دچار نارسایی کلیه در مرحله نهایی می شود نیاز به دیالیز دارد ، معمولاً زمانی که حدود 85 تا 90 درصد از عملکرد کلیه خود را از دست می دهد و GFR کمتر از 15 دارد.

دیالیز بخشی از کار کلیه های سالم را انجام می دهد، اما بیماری کلیوی را درمان نمی کند و فرد باید تمام عمر خود را تحت درمان دیالیز باشد مگر اینکه بتواند پیوند کلیه انجام دهد.

عملکرد دیالیز چیست؟

هنگامی که کلیه ها از کار می افتند، دیالیز بدن را در تعادل نگه می دارد:

  • حذف مواد زائد، نمک و آب اضافی برای جلوگیری از تجمع آنها در بدن
  • حفظ سطح ایمن برخی از مواد شیمیایی در خون ، مانند پتاسیم، سدیم و بی کربنات
  • کمک به کنترل فشار خون

آیا نارسایی کلیه دائمی است؟

معمولا، اما نه همیشه. برخی از انواع نارسایی حاد کلیه ، پس از درمان بهبود می یابند. در برخی موارد نارسایی حاد کلیه، دیالیز ممکن است فقط برای مدت کوتاهی مورد نیاز باشد تا زمانی که کلیه ها بهتر شوند.

در نارسایی مزمن یا نهایی کلیه، کلیه ها بهتر نمی شوند و فرد بیمار تا پایان عمر به دیالیز نیاز خواهد داشت و حتی ممکن است به توصیه پزشک در صف انتظار پیوند کلیه قرار بگیرد.

دیالیز را می توان در بیمارستان، در واحد دیالیز یا در منزل انجام داد. متخصصان ما در مرکز پرستاری در منزل و خدمات پزشکی در منزل انجام دیالیز در منزل را به عزیزانی که نمی توانند به بیمارستان مراجعه کنند و یا تمایل دارند مراحل درمان خود را در منزل سپری کنند ارائه می دهند.

انواع دیالیز چیست؟

همودیالیز

در همودیالیز، کلیه مصنوعی (همودیالیزور) برای حذف مواد زائد و مواد شیمیایی و مایعات اضافی از خون شما استفاده می شود. برای ورود خون شما به کلیه مصنوعی، پزشک باید یک ورودی به رگ های خونی شما ایجاد کند. این کار با جراحی جزئی در بازو یا پای شما انجام می شود.

گاهی اوقات، با اتصال یک شریان به ورید زیر پوست، یک رگ خونی بزرگتر به نام فیستول ایجاد می شود.

با این حال، اگر رگ‌های خونی شما برای فیستول کافی نباشد، ممکن است پزشک از یک لوله پلاستیکی نرم برای اتصال شریان و ورید زیر پوست شما استفاده کند.

گاهی اوقات، با استفاده از یک لوله پلاستیکی باریک به نام کاتتر، که در ورید بزرگ گردن قرار می گیرد، دسترسی ایجاد می شود. این نوع دسترسی ممکن است موقتی باشد، اما گاهی اوقات برای درمان طولانی مدت استفاده می شود.

معمولاً هر درمان همودیالیز حدود چهار ساعت طول می کشد و سه بار در هفته انجام می شود.

یک نوع همودیالیز به نام دیالیز با شار بالا ممکن است زمان کمتری ببرد که در برخی شرایط توسط پزشک توصیه می شود.

دیالیز صفاقی

در دیالیز صفاقی، از صفاق به جای دیالیزور (غشای نیمه تراوا ) استفاده می شود. در طی دیالیز صفاقی یک مایع استریل به فضای شکم وارد و بعد از طی مدتی ( بسته به نوع دیالیز صفاقی ) که مواد بین صفاق و خون مبادله شد، مایع دیالیز را خارج می کنند.

آیا دیالیز ناراحت کننده است؟

خود درمان دیالیز بدون درد است. با این حال، برخی از بیماران ممکن است دچار افت فشار خون شوند که در این شرایط ممکن است سردرد ، سرگیجه ، خالت تهوع و گرفتگی عضلانی را تجربه کنند که این علائم معمولا با جلسات مکر دیالیز از بین می روند.

بسیاری از بیماران به جز زمان مورد نیاز برای درمان، زندگی عادی دارند. دیالیز معمولا باعث می شود احساس بهتری داشته باشند زیرا به بسیاری از مشکلات ناشی از نارسایی کلیه کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

دیالیز چیست؟ – اهداف دیالیز – درمان نارسایی کلیه – دیالیز در منزل – هزینه دیالیز – پرستاری در منزل

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید